Ga naar hoofdinhoud
MedCalc

Meta-analyse: risicoverschil

Voor een kort overzicht van meta-analyse in MedCalc, zie Meta-analyse: inleiding.

MedCalc gebruikt de Mantel-Haenszel-methode (gebaseerd op Mantel & Haenszel, 1959) om het gewogen gepoolde risicoverschil te berekenen volgens het model met vaste effecten. Vervolgens wordt de heterogeniteitsstatistiek verwerkt in de berekening van het samenvattende risicoverschil volgens het model met willekeurige effecten (DerSimonian & Laird, 1986).

Hoe gegevens invoeren

De gegevens van de verschillende studies kunnen als volgt in de spreadsheet worden ingevoerd:

Gegevens
A1
Study 1
 ABCDEF
StudyTreated_positiveTreated_TotalControls_positiveControls_total
1Study 19510347104
2Study 211912734129
3Study 3512231276
4Study 412213961142
5Study 547531051
6Study 61211352968
7Study 7337378170376

Vereiste invoer

Vervolgens kan het dialoogvenster “Meta-analyse: risicoverschil” worden ingevuld.

Meta-analyse: risicoverschil – dialoogvenster

Studies: een variabele met een identificatie van de verschillende studies.

Interventiegroepen

  • Totaal aantal gevallen: een variabele met het totale aantal gevallen in de interventiegroepen van de verschillende studies
  • Aantal met positieve uitkomst: een variabele met het aantal gevallen met een positieve uitkomst in de interventiegroepen van de verschillende studies

Controlegroepen

  • Totaal aantal gevallen: een variabele met het totale aantal gevallen in de controlegroepen van de verschillende studies
  • Aantal met positieve uitkomst: een variabele met het aantal gevallen met een positieve uitkomst in de controlegroepen van de verschillende studies

Filter: een filter om alleen een geselecteerde subgroep van gevallen in de grafiek op te nemen.

Opties

  • Forestplot: maakt een forestplot.
    • Markeringsgrootte volgens studiegewicht: optie om de grootte van de markeringen die de effecten van de studies voorstellen te laten variëren volgens de gewichten die aan de verschillende studies zijn toegekend. Je kan kiezen voor de gewichten van het model met vaste effecten of van het model met willekeurige effecten.
    • Gepoold effect plotten - model met vaste effecten: optie om het gepoolde effect volgens het model met vaste effecten in de forestplot op te nemen.
    • Gepoold effect plotten - model met willekeurige effecten: optie om het gepoolde effect volgens het model met willekeurige effecten in de forestplot op te nemen.
    • Ruiten voor gepoolde effecten: optie om de gepoolde effecten weer te geven met een ruit (de positie van de ruit stelt de geschatte effectgrootte voor en de breedte van de ruit weerspiegelt de precisie van de schatting).
  • Funnelplot: maakt een funnelplot om na te gaan of er publicatiebias is. Zie Meta-analyse: inleiding.

Resultaten

Meta-analyse: risicoverschil

Variabele voor studies

Study

1. Interventiegroepen

   Variabele voor totaal aantal gevallen

Treated_Total

   Variabele voor het aantal positieve gevallen

Treated_positive

2. Controlegroepen

   Variabele voor totaal aantal gevallen

Controls_total

   Variabele voor het aantal positieve gevallen

Controls_positive

Studie

Interventie

Controles

Risicoverschil

95%-CI

z

P

Gewicht (%)

Vast

Willekeurig

Study 1

95/103

47/104

0.470

0.362 tot 0.579

 

 

10.30

14.20

Study 2

119/127

34/129

0.673

0.586 tot 0.760

 

 

16.10

14.63

Study 3

51/223

12/76

0.0708

-0.0280 tot 0.170

 

 

12.48

14.41

Study 4

122/139

61/142

0.448

0.350 tot 0.546

 

 

12.69

14.42

Study 5

47/53

10/51

0.691

0.552 tot 0.829

 

 

6.36

13.52

Study 6

121/135

29/68

0.470

0.342 tot 0.598

 

 

7.40

13.76

Study 7

337/378

170/376

0.439

0.380 tot 0.499

 

 

34.67

15.06

Totaal (vaste effecten)

892/1158

363/946

0.448

0.413 tot 0.483

24.930

<0.001

100.00

100.00

Totaal (willekeurige effecten)

892/1158

363/946

0.464

0.321 tot 0.608

6.333

<0.001

100.00

100.00

Toets voor heterogeniteit

Q

93.9897

DF

6

Significantieniveau

P < 0.0001

I2 (inconsistentie)

93.62%

95%-CI voor I2

89.27 tot 96.20

Publicatiebias

Toets van Egger

Intercept

1.3103

95%-CI

-13.9993 tot 16.6199

Significantieniveau

P = 0.8346

Toets van Begg

Kendall's Tau

0.2381

Significantieniveau

P = 0.4527

Het programma geeft de resultaten van de afzonderlijke studies weer: het aantal positieve gevallen, het totale aantal gevallen en het risicoverschil met 95%-CI.

Het gepoolde risicoverschil met 95%-CI wordt gegeven voor zowel het model met vaste effecten als het model met willekeurige effecten. Als de waarde 0 niet binnen het 95%-CI ligt, is het risicoverschil statistisch significant op het 5%-niveau (P<0,05).

Het model met willekeurige effecten geeft doorgaans een conservatievere schatting (d.w.z. met een breder betrouwbaarheidsinterval), maar de resultaten van beide modellen komen meestal overeen wanneer er geen heterogeniteit is. Zie Meta-analyse: inleiding voor de interpretatie van de heterogeniteitsstatistieken Cochrans Q en I2. Wanneer er heterogeniteit is, verdient het model met willekeurige effecten de voorkeur.

Zie Meta-analyse: inleiding voor de interpretatie van de verschillende toetsen voor publicatiebias.

Forestplot

De resultaten van de verschillende studies, met 95%-CI, en het globale risicoverschil met 95%-CI worden weergegeven in een forestplot:

Meta-analyse: risicoverschil - forestplot

Literatuur

  • Borenstein M, Hedges LV, Higgins JPT, Rothstein HR (2009) Introduction to meta-analysis. Chichester, UK: Wiley.
  • DerSimonian R, Laird N (1986) Meta-analysis in clinical trials. Controlled Clinical Trials 7:177-188. PubMed
  • Higgins JP, Thompson SG, Deeks JJ, Altman DG (2003) Measuring inconsistency in meta-analyses. BMJ 327:557-560. PubMed
  • Mantel N, Haenszel W (1959) Statistical aspects of the analysis of data from the retrospective analysis of disease. Journal of the National Cancer Institute 22: 719-748. PubMed
  • Petrie A, Bulman JS, Osborn JF (2003) Further statistics in dentistry. Part 8: systematic reviews and meta-analyses. British Dental Journal 194:73-78. PubMed

Zie ook